Börülce Ekşilemesi Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Börülce Ekşilemesi Tarifi ve Malzemeleri

Börülce ekşilemesi, bir Ege lezzeti olarak karşımıza çıkmaktadır. Ege kültüründe doğup büyüyen ve yaşayanlar için vazgeçilmez bir lezzet olarak karşımıza çıkan bu sebze yemeğini rahatlıkla hazırlayabilmeniz mümkündür. Bu ekşileme tarifini başka sebzelere uygulamak aynı sonucu almanızı sağlamayacaktır. Bu bakımdan sadece börülceye uygulanan bir ekşileme tarifi olduğunu söyleyebiliriz. Bu lezzeti hem misafirleriniz hem de aileniz için hazırladığınız sofralarda kullanabilmeniz mümkündür.

Börülce Ekşilemesi Malzemeleri
  • 1 kilo taze börülce
  • 2 orta boy domates
  • 6 diş sarımsak
  • 3-4 adet acı yeşil biber
  • 1/3 su bardağı zeytinyağı
  • 1 tutam tuz
  • 1 tatlı kaşığı un
  • 1 limonun suyu
Börülce Ekşilemesi Nasıl Yapılır?

Bu tarifi hazırlamaya başlamadan evvel tüm malzemelerimizin yemek yapmaya uygun hale gelmesi için gerekli işlemleri gerçekleştiriyoruz. Bunun için de öncelikle taze börülceleri yıkayıp ayıklıyoruz ve üç parçaya bölüyoruz. Sonra da börülceleri 1 yemek kaşığı tuz atılmış bol su içinde haşlanmaya bırakıyoruz. Bir kenarda da domatesi soyup incecik doğruyoruz ve bir kaba alıyoruz. Sarımsaklarımızı soyup bir tutam tuz içinde iyice dövüyoruz. Yeşil biberlerimizi de incecik doğruyoruz.

Börülce ekşilemesi için tüm malzemelerimizi hazırladıktan sonra suda iyice haşlanmış olan börülceleri süzüp biraz bekletiyoruz. Bir tava içerisine zeytinyağı koyup biber ve sarımsağı kavuruyoruz. Sarımsağın kokusu çıkmadan unu da ekleyerek kavurma işlemine devam ediyoruz. Sarımsağın kokunca domatesleri ekleyerek suyunu çekene kadar kavuruyoruz. Bu sostan bir iki kaşık kenara ayırıp tavanın içine börülceleri de ekliyoruz ve karıştırmaya devam ediyoruz. Tüm suyunu çektikten sonra limon suyunu da ekleyip iyice karıştırıyoruz ve biraz bekletiyoruz. Daha sonra servis tabağına börülcelerimizi alıp kenara ayırmış olduğumuz sosu börülcelerin üzerine yerleştiriyoruz ve servis ediyoruz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Bedel

04 Haziran 2024 Salı

Eşim akşam yemeği için börülce ekşilemesi istedi. Fakat börülce ekşilemesi ile ilgili bildiğim tek şey ege bölgesine özgü bir yemek olduğu içine hangi malzemeler konuluyor? Nasıl yapılıyor? Bilmiyorum. Bu konuda bana yardımcı olur musunuz?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Baycan

Börülce ekşilemesi için tüm malzemelerimizi hazırladıktan sonra suda iyice haşlanmışolan börülceleri süzüp biraz bekletiyoruz. Birtava içerisine zeytinyağı koyup biber ve sarımsağı kavuruyoruz. Sarımsağın kokusu çıkmadan unuda ekleyerek kavurma işlemine devam ediyoruz. Sarımsağın kokunca domatesleri ekleyerek suyunu çekene deki kavuruyoruz. Tüm suyunu çektikten sonra limon suyunuda ekleyip iyice karıştırıyoruzve biraz bekletiyoruz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Deniz Börülcesi Kalori

Deniz Börülcesi Kalori

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Börülce Fasulyesi Tarifi ve Malzemeleri

Börülce Fasulyesi Tarifi ve Malzemeleri

Börülce Besin Değeri

Börülce Besin Değeri

Börülce Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Börülce Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Börülce Faydaları Nelerdir?

Börülce Faydaları Nelerdir?

Börülce Haşlama Tarifi ve Malzemeleri

Börülce Haşlama Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Börülce Ekimi ve Bakımı

Börülce Ekimi ve Bakımı

Güncel

Deniz Börülcesi Sosu Tarifi ve Malzemeleri

Deniz Börülcesi Sosu Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Börülce Çeşitleri Nelerdir?

Börülce Çeşitleri Nelerdir?